RAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 11.2

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -A

ACADEMIC YEAR 2023-24

Room No.: -LT-6                                                                                                                                                      W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

XCS-601 (QAR)

Placement Preparation Classes LT-6

LUNCH

 

TCS-601

 

 

TCS-604

 

Software Engineering Lab

Lab-1

 

Tue

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

TCS-611

(Discussion Class)

 

XCS-601

(Soft Skills)

 

TCS-693

 

LUNCH

 

TCS-601

 

 

TCS-604

 

Elective

Elective

Wed

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

Placement Preparation Classes LT-6

LUNCH

 

TCS-601

 

TCS-604

 

Elective

 

Elective

 

Thu

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

 

TCS-611

(Online)

 

 

XCS-601 (Verbal)

 

 

LUNCH

 

TCS-601

 

TCS-693

Web Development Lab (G1)

Lab-5

 Compiler Design Lab (G2)

Lab-7

 

Fri

Competitive Programming

 (TOC-601)-Audit Course

(Online)

 

Software Engineering Lab

Aryabhatt First Floor Lab

 

 

TCS-604

 

 

LUNCH

 

TCS-693

TCS-693

Web Development Lab (G2)

Lab-5
 Compiler Design Lab (G1)

Lab-7

G1-1 to 38 and G2-39+ Onwards

 

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Devesh Pratap Singh

TCS-611

Software Engineering

Dr. Neha Tripathi 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Neha Tripathi 

TCS-693

Full Stack Web Development

Dr. Manish Sharma

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Saurabh Rawat/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-651

Devops on Cloud

G2- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)

TCS-671

Bigdata storage and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

TCS-619

Network and System Security

G1-Dr. Mohammad Wazid (Lab-1) & G2- Dr.Rahul Kumar Mishra (LT-9)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Vipin Panwar

PCS-611

Software Engineering Lab

Dr. Neha Tripathi 

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Manish Sharma & Mr. Yuvraj Joshi

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -B

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -LT-6                                                                                                                                                          W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

XCS-601 (QAR)

Placement Preparation Classes LT-6

LUNCH

 

TCS-601

 

 

TCS-604

 

Web Development Lab (G1)

Lab-5

 Compiler Design Lab (G2)

Lab-7

 

Tue

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

TCS-611

(Discussion Class)

 

XCS-601

(Soft Skills)

 

TCS-693

 

LUNCH

 

TCS-601

 

 

TCS-604

 

Elective

Elective

Wed

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

Placement Preparation Classes LT-6

LUNCH

 

TCS-601

 

TCS-604

 

Elective

 

Elective

 

Thu

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

 

TCS-611

(Online)

 

 

XCS-601 (Verbal)

 

LUNCH

 

TCS-601

 

TCS-693

Software Engineering Lab

Lab-1

 

 

Fri

Competitive Programming

 (TOC-601)-Audit Course

(Online)

 

 

Web Development Lab (G2)

New Lab-1
 Compiler Design Lab (G1)

New Lab-2

 

TCS-604

 

LUNCH

 

TCS-693

TCS-693

Software Engineering Lab

Lab-1

G1-1 to 38 and G2-39+ Onwards

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Devesh Pratap Singh

TCS-611

Software Engineering

Dr. Neha Tripathi 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Neha Tripathi 

TCS-693

Full Stack Web Development

Dr. Manish Sharma

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Saurabh Rawat/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-651

Devops on Cloud

G2- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)   

TCS-671

Bigdata storage and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

TCS-619

Network and System Security

G1-Dr. Mohammad Wazid (Lab-1) & G2- Dr.Rahul Kumar Mishra (LT-9)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Yogesh Lohumi

PCS-611

Software Engineering Lab

Dr. Prakash Srivastava 

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Anita Saroj & Mr. Arnav Kotiyal

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -C

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -LT-6                                                                                                                                                   W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Placement Preparation Classes LT-6

LUNCH

 

Software Engineering Lab

Lab-2

TCS-693

LT-6

TCS-693

LT-6

Tue

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

LUNCH

 

TCS-604

LT-6

Software Engineering Lab

Lab-2

Elective

Elective

Wed

TCS-611

(Discussion Class) LT-6

TCS-601

LT-6

 

TCS-604

LT-6

Placement Preparation Classes LT-6

LUNCH

 

Web Development Lab (G1)

Lab-5

Compiler Design Lab (G2)

Lab-7

Elective

 

Elective

 

Thu

LIB

 

 

XCS-601 (QAR)

LT-6

 

TCS-604

LT-6

 

TCS-604

LT-6

 

LUNCH

 

 

TCS-693

LT-8

Web Development Lab (G2)

Lab-5
 Compiler Design Lab (G1)

Lab-7

TCS-601

LT-6

 

TCS-601

LT-6

 

Fri

LIB

 

TCS-601

LT-6

XCS-601

(Soft Skills)

LT-6

XCS-601 (Verbal)

LT-6

LUNCH

 

 

 

TCS-693

CR-7

TCS-611

(Online)

 

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

G1-1 to 38 and G2-39+ Onwards

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Devesh Pratap Singh

TCS-611

Software Engineering

Dr. Neha Tripathi 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Akansha Gupta 

TCS-693

Full Stack Web Development

Dr. Manish Sharma

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Saurabh Rawat/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-651

Devops on Cloud

G2- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)  

TCS-671

Bigdata storage and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

TCS-619

Network and System Security

G1-Dr. Mohammad Wazid (Lab-1) & G2- Dr.Rahul Kumar Mishra (LT-9)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Vivek Tomer

PCS-611

Software Engineering Lab

Dr. Prakash Srivastava  & Dr. Akansha Gupta

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Anita Saroj & Mr. Arnav Kotiyal

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -D

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -LT-6                                                                                                                                                    W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Placement Preparation Classes LT-6

LUNCH

 

Web Development Lab (G1)

Lab-5

Compiler Design Lab (G2)

Lab-7

TCS-693

LT-1

 

TCS-693

LT-1

 

Tue

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

LUNCH

 

TCS-604

LT-6

 

Web Development Lab (G2)

Lab-5
 Compiler Design Lab (G1)

Lab-7

Elective

Elective

Wed

TCS-611

(Discussion Class) LT-6

TCS-601

LT-6

 

TCS-604

LT-6

Placement Preparation Classes LT-6

LUNCH

 

Software Engineering Lab

Aryabhatt First Floor Lab

 

Elective

 

Elective

 

Thu

LIB

 

 

XCS-601 (QAR) LT-6

 

TCS-604

LT-6

 

TCS-604

LT-6

 

LUNCH

 

TCS-693

LT-6

Software Engineering Lab

Aryabhatt First Floor Lab

 

TCS-601

LT-6

 

TCS-601

LT-6

 

Fri

LIB

 

TCS-601

LT-6

 

XCS-601

(Soft Skills)

LT-6

 

XCS-601 (Verbal)

LT-6

 

TCS-693

LT-5

 

 

LUNCH

 

TCS-611

(Online)

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

G1-1 to 38 and G2-39+ Onwards

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Devesh Pratap Singh

TCS-611

Software Engineering

Dr. Neha Tripathi 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Akansha Gupta 

TCS-693

Full Stack Web Development

Dr. Parul Madan

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Saurabh Rawat/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-651

Devops on Cloud

G2- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)  

TCS-671

Bigdata storage and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

TCS-619

Network and System Security

G1-Dr. Mohammad Wazid (Lab-1) & G2- Dr.Rahul Kumar Mishra (LT-9)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Vivek Tomer

PCS-611

Software Engineering Lab

Dr. Akansha Gupta 

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Parul Madan

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -E

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -LT-7                                                                                                                                                    W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Placement Preparation Classes LT-7

LUNCH

 

TCS-601

LT-7

TCS-601

LT-7

TCS-604

LT-7

 

TCS-604

LT-7

 

Tue

Web Development Lab (G1)

New Lab-1

Compiler Design Lab (G2)

New Lab-2

XCS-601 (QAR) LT-7

XCS-601 (Verbal)

LT-7

 

LIB

LUNCH

 

TCS-601

LT-7

TCS-611

(Discussion)

LT-7

 

Elective

 

Elective

Wed

Web Development Lab (G2)

New Lab-1
 Compiler Design Lab (G1)

New Lab-2

XCS-601

(Soft Skills) LT-7

 

Placement Preparation Classes LT-7

LUNCH

 

TCS-693

LT-7

 

TCS-693

LT-7

 

Elective

 

 

Elective

 

 

Thu

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

LUNCH

 

TCS-604

LT-7

TCS-693

LT-7

TCS-693

LT-7

Software Engineering Lab

Lab-2

 

Fri

TCS-611

(Online)

 

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

LUNCH

 

TCS-604

LT-7

TCS-601

LT-7

TCS-611

(Discussion)

LT-7

 

Software Engineering Lab

Lab-2

 

G1-1 to 38 and G2-39+ Onwards

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Guruprasad

TCS-611

Software Engineering

Dr. Prakash Srivastava 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Akansha Gupta 

TCS-693

Full Stack Web Development

Dr. Parul Madan

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Saurabh Rawat/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-651

Devops on Cloud

G2- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)   

TCS-671

Bigdata storage and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

TCS-619

Network and System Security

G1-Dr. Mohammad Wazid (Lab-1) & G2- Dr.Rahul Kumar Mishra (LT-9)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Vipin Panwar & Dr. Ankur Choudhary

PCS-611

Software Engineering Lab

Mr. Pramod Mehra

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Anita Saroj & Dr. Parul Madan

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -F

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -LT-7                                                                                                                                                    W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Placement Preparation Classes LT-7

LUNCH

 

TCS-604

CR-10

TCS-604

CR-10

TCS-601

LT-2

 

TCS-601

LT-2

 

Tue

Software Engineering Lab

Aryabhatt First Floor Lab

 

XCS-601 (QAR) LT-7

XCS-601 (Verbal) LT-7

 

TCS-604

LT-7

 

LUNCH

 

LIB

TCS-611

(Discussion

Class ) LT-7

Elective

Elective

Wed

Software Engineering Lab

Aryabhatt First Floor Lab

XCS-601

(Soft Skills)

LT-7

Placement Preparation Classes LT-7

LUNCH

 

TCS-693

LT-7

 

TCS-693

LT-7

 

Elective

 

Elective

 

Thu

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

LUNCH

 

TCS-601

LT-9

 

TCS-693

LT-7

 

TCS-693

LT-7

 

Web Development Lab (G1)

New Lab-1

Compiler Design Lab (G2)

New Lab-2

Fri

TCS-611

(Online)

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

LUNCH

 

TCS-601

LT-6

TCS-604

LT-5

 

TCS-611

(Discussion Class)  LT-7

Web Development Lab (G2)

New Lab-1
 Compiler Design Lab (G1)

New Lab-2

G1-1 to 38 and G2-39+ Onwards

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Guruprasad

TCS-611

Software Engineering

Dr. Prakash Srivastava 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Sumit Pundir 

TCS-693

Full Stack Web Development

Dr. Parul Madan

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Saurabh Rawat/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-651

Devops on Cloud

G2- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)

TCS-671

Bigdata storage and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

TCS-619

Network and System Security

G1-Dr. Mohammad Wazid (Lab-1) & G2- Dr.Rahul Kumar Mishra (LT-9)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Ankit Tomer & Mr. Priyank Pandey

PCS-611

Software Engineering Lab

Mr. Pramod Mehra 

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Satya Prakash & Ms. Tanusha Mittal

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -G

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -LT-7                                                                                                                                                    W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

TCS-604

CR-2

 

TCS-604

CR-2

 

TCS-693

LT-7

Placement Preparation Classes LT-7

LUNCH

 

Web Development Lab (G1)

New Lab-1

Compiler Design Lab (G2)

New Lab-2

TCS-601

LT-5

 

TCS-601

LT-5

 

Tue

TCS-611

(Online)

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

LUNCH

 

TCS-693

LT-7

Software Engineering Lab

Digital Lab-1

Elective

Elective

Wed

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

LIB

 

Placement Preparation Classes LT-7

LUNCH

 

Software Engineering Lab

Digital Lab-1

 

Elective

 

Elective

 

Thu

TCS-611

(Online)

TCS-693

LT-7

XCS-601 (QAR)  LT-7

TCS-601

LT-7

LUNCH

 

TCS-604

LT-9

 

TCS-604

LT-9

 

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Fri

TCS-601

LT-7

TCS-693

LT-7

XCS-601 (Verbal)

LT-7

XCS-601

(Soft Skills)

LT-7

TCS-611

(Discussion)

LT-7

LUNCH

 

Web Development Lab (G2)

New Lab-1
 Compiler Design Lab (G1)

New Lab-2

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

G1-1 to 38 and G2-39+ Onwards

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Ankur Choudhary

TCS-611

Software Engineering

Dr. Prakash Srivastava 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Sumit Pundir 

TCS-693

Full Stack Web Development

Ms. Tanusha Mittal

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Saurabh Rawat/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-651

Devops on Cloud

G2- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)

TCS-671

Bigdata storage and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

TCS-619

Network and System Security

G1-Dr. Mohammad Wazid (Lab-1) & G2- Dr.Rahul Kumar Mishra (LT-9)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Yogesh Lohumi & Mr. Navneet Rajpoot

PCS-611

Software Engineering Lab

Mr. Jyotir Moy Chatterjee

PCS-693

Web Development Lab

Ms. Tanusha Mittal & Mr. Ashwini Kumar

 

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -H

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -LT-7                                                                                                                                                    W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

TCS-693

LT-7

Placement Preparation Classes LT-7

LUNCH

 

Software Engineering Lab

Digital Lab-1

TCS-601

LT-5

 

TCS-601

LT-5

 

Tue

TCS-611

(Online)

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

LUNCH

 

TCS-693

LT-7

Web Development Lab (G1)

New Lab-1

Compiler Design Lab (G2)

New Lab-2

Elective

Elective

Wed

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

LIB

 

Placement Preparation Classes LT-7

LUNCH

 

Web Development Lab (G2)

Digital Lab-2
 Compiler Design Lab (G1)

Lab-6

Elective

 

Elective

 

Thu

TCS-604

LT-7

TCS-604

LT-7

TCS-693

LT-7

XCS-601 (QAR)  LT-7

TCS-601

LT-7

LUNCH

 

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Fri

TCS-601

LT-7

TCS-693

LT-7

XCS-601 (Verbal)

LT-7

XCS-601

(Soft Skills)

LT-7

TCS-611

(Discussion Class)

LT-7

LUNCH

 

Software Engineering Lab

Digital Lab-1

TCS-604

LT-7

TCS-604

LT-7

G1-1 to 38 and G2-39+ Onwards

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Ankur Choudhary

TCS-611

Software Engineering

Dr. Prakash Srivastava 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Sumit Pundir 

TCS-693

Full Stack Web Development

Ms. Tanusha Mittal

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Saurabh Rawat/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-651

Devops on Cloud

G2- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)

TCS-671

Bigdata storage and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

TCS-619

Network and System Security

G1-Dr. Mohammad Wazid (Lab-1) & G2- Dr.Rahul Kumar Mishra (LT-9)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Priyank Pandey & Mr.Rishi Kumar

PCS-611

Software Engineering Lab

Mr. Rohan Verma & Dr. Satya Prakash

PCS-693

Web Development Lab

Ms. Tanusha Mittal  & Dr. Manish Sharma

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -I

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -CR-7                                                                                                                                                    W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

Web Development Lab (G1)

New Lab-1

Compiler Design Lab (G2)

New Lab-2

TCS-604

Lab-1

Placement Preparation Classes LT-8

LUNCH

 

LIB

XCS-601 (Verbal)

CR-3

 

 

TCS-693

CR-3

TCS-693

CR-3

Tue

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Web Development Lab (G2)

New Lab-2
 Compiler Design Lab (G1)

New Lab-2

TCS-693

LT-8

LUNCH

 

 

LIB

TCS-601

CR-7

Elective

Elective

Wed

Software Engineering Lab

Lab-2

 

TCS-604

CR-7

Placement Preparation Classes LT-8

LUNCH

 

TCS-601

CR-10

 

TCS-601

CR-10

 

Elective

 

Elective

 

Thu

Software Engineering Lab

Aryabhatt First Floor Lab

 

TCS-601

CR-7

TCS-604

CR-7

TCS-693

CR-7

LUNCH

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

Fri

LIB

 

TCS-611

(Discussion Class)

CR-7

 

XCS-601 (QAR)

CR-7

 

XCS-601

(Soft Skills

(CR-7)

 

TCS-604

CR-7

 

LUNCH

 

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

TCS-611

(Online)

G1-1 to 21 and G2-22+ Onwards

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Ms. Vishu Tyagi

TCS-611

Software Engineering

Dr. Jyoti Aggarwal 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Sumit Pundir 

TCS-693

Full Stack Web Development

Ms. Tanusha Mittal

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Abhinav Sharma/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-651

Devops on Cloud

G1- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)

TCS-671

Bigdata storage and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

TCS-619

Network and System Security

G1-Dr. Mohammad Wazid (Lab-1) & G2- Dr.Rahul Kumar Mishra (LT-9)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Ms. Vishu Tyagi

PCS-611

Software Engineering Lab

Dr. Harsh Taneja

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Anita Saroj

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. -CE

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -CR-7                                                                                                                                                    W.E.F:-23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

Compiler Design Lab

Lab-7

TCS-601

New Lab-2

Placement Preparation Classes

 LT-8

LUNCH

 

TCS-604

CR-7

TCS-604

CR-7

 

TCS-693

CR-7

TCS-693

CR-7

Tue

Web Development Lab

Lab-7

 

XCS-601

(Soft Skills)

CR-7

XCS-601 (QAR)

CR-7

XCS-601 (Verbal)

LT-1

LUNCH

 

 

TCS-693

LT-8

 

TCS-601

New Staff Room CR-10

Software Engineering Lab

Lab-7

 

Wed

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Placement Preparation Classes

 LT-8

LUNCH

 

TCS-693

CR-7

 

TCS-601

New Staff Room CR-10

Web Development Lab

Lab-7

 

Thu

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

LUNCH

 

Software Engineering Lab

Lab-7

 

TCS-611

(Discussion Class) CR-7

TCS-601

CR-7

Elective

 

Elective

 

Fri

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

TCS-611

(Online)

LUNCH

 

Compiler Design Lab

Lab-7

 

TCS-604

CR-7

TCS-604

CR-7

Elective

 

Elective

 

 

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr.Ankur Choudhary

TCS-611

Software Engineering

Dr. Jyoti Aggarwal 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Harsh Taneja

TCS-693

Full Stack Web Development

Mr. Yuvraj Joshi

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Abhinav Sharma/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-622

Cloud Computing Technologies

Dr. Sachin Sharma (CR-3)

TCS-623

Real Time Systems (Through Swayam)

Through Swayam

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Dr. Ankur Choudhary

PCS-611

Software Engineering Lab

Dr. Neeraj Panday & Mr. Jagdish Chandola

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Satya Prakash

 

 

 

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. - (CE-SPL)

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -CR-7                                                                                                                                                    W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

Software Engineering Lab Aryabhatt First Floor Lab

TCS-604

New Lab-1

Placement Preparation Classes

LT-8

LUNCH

 

TCS-601

New Staff Room CR-10

TCS-601

New Staff Room CR-10

TCS-693

CR-7

TCS-693

CR-7

Tue

Web Development Lab

Digital Lab-1

 

XCS-601

(Soft Skills)

CR-7

XCS-601 (QAR)

CR-7

XCS-601 (Verbal)

LT-1

LUNCH

 

 

TCS-693

LT-8

 

TCS-604

New Staff Room CR-9

Compiler Design Lab

Lab-5

 

Wed

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Placement Preparation Classes LT-8

LUNCH

 

TCS-693

CR-7

 

TCS-604

New Staff Room CR-9

Compiler Design Lab

Lab-5

 

Thu

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

LUNCH

 

Web Development Lab Lab-5

 

TCS-611

(Discussion Class)CR-7

TCS-604

New Staff Room CR-10

Elective

 

Elective

 

Fri

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

TCS-611

(Online)

LUNCH

 

Software Engineering Lab

Lab-5

 

TCS-601

CR-10

TCS-601

CR-10

Elective

 

Elective

 

 

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Ms. Vishu Tyagi

TCS-611

Software Engineering

Dr. Jyoti Aggarwal 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Harsh Taneja

TCS-693

Full Stack Web Development

Mr. Yuvraj Joshi

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Abhinav Sharma/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-622

Cloud Computing Technologies

Dr. Sachin Sharma (CR-3)

TCS-620

Data Mining for Smart Structures and Systems

Ms. Vishu Tyagi  (CR-6)

TCS-627

Information Retrieval and Natural Language Processing

Dr. Anita Saroj (LT-1)

TCS-629

Artificial Intelligence

Dr. Narayan Chaturvedi (LT-2)

TCS-630

Cyber Threat Analysis

Dr. Mohammad Wazid (LT-8)

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Ms. Vishu Tyagi

PCS-611

Software Engineering Lab

Dr. Neeraj Panday & Mr. Jagdish Chandola

PCS-693

Web Development Lab

Mr. Yuvraj Joshi

 

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. - CST

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

        Room No.: -LT-8                                                                                                                                                    W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

TCS-601

LT-8

TCS-693

LT-7

XCS-601 (Verbal) LT-8

Placement Preparation Classes  

B. Tech Block LT-15

LUNCH

 

Compiler Design Lab

Aryabhatt First Floor Lab

Software Engineering Lab

New Lab-1

Tue

TCS-611

(Discussion Class)  LT-8

XCS-601

(Soft kills)

LT-8

TCS-601

LT-8

TCS-601

LT-8

Software Engineering Lab

New Lab-1

LUNCH

 

TCS-693

CR-10

 

TCS-671

TCS-671

Wed

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

TCS-611

(Online)

 

Placement Preparation Classes  

B. Tech Block LT-15

LUNCH

 

TCS-604

LT-8

TCS-604

LT-8

TCS-671

 

TCS-671

 

Thu

Web Development Lab

New Lab-1

Compiler Design Lab

New Lab-1

 

TCS-601

LT-8

LUNCH

 

TCS-604

LT-8

TCS-693

LT-8

Elective

 

Elective

 

Fri

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

TCS-604

LT-8

 

XCS-601 (QAR) LT-8

 

Web Development Lab

New Lab-1

 

LUNCH

 

TCS-693

LT-5

Elective

 

Elective

 

 

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Ankit Tomar

TCS-611

Software Engineering

Dr. Jyoti Aggarwal 

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Sarvesh Vishwakarma

TCS-693

Full Stack Web Development

Mr. Yuvraj Joshi

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Abhinav Sharma/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-622

Cloud Computing Technologies

Dr. Sachin Sharma (CR-3)

TCS-671

Bigdata storage  and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Dr. Ankit Tomar & Mr. Navneet Rajpoot

PCS-611

Software Engineering Lab

Dr. Harsh Taneja

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Rahul Kumar Mishra

 

 

 

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. – (CST-SPL)

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

    Room No.: -LT-8                                                                                                                                                 W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

 

Mon

TCS-601

LT-8

TCS-604

LT-8

XCS-601 (Verbal) LT-8

Placement Preparation Classes  

B. Tech Block LT-15

LUNCH

 

Compiler Design Lab

Lab-1

Web Development Lab

New Lab-2

 

Tue

TCS-611

(Discussion Class)  LT-7

XCS-601

(Soft Skills)

LT-8

TCS-601

LT-8

TCS-601

LT-8

LUNCH

 

TCS-693

CR-7

TCS-693

CR-7

 

TCS-604

LT-8

 

TCS-651/

TCS-671

TCS-651/

TCS-671

 

Wed

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

TCS-611

(Online)

 

Placement Preparation Classes  

B. Tech Block LT-15

LUNCH

 

LIB

 

TCS-693

CR-11

TCS-651/

TCS-671

 

TCS-651/

TCS-671

 

 

Thu

Software Engineering Lab

New Lab-2

Web Development Lab

New Lab-2

TCS-601

LT-8

LUNCH

 

LIB

 

TCS-604

LT-8

Elective

 

Elective

 

Fri

Compiler Design Lab

New Lab-2

 

TCS-693

CR-10

 

XCS-601 (QAR)

LT-8

TCS-604

CR-2

 

LUNCH

 

Software Engineering Lab

Aryabhatt First Floor Lab

Elective

 

Elective

 

 

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Dr. Ankit Tomar

TCS-611

Software Engineering

Mr. Jyotir Moy Chatterjee

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Sarvesh Vishwakarma

TCS-693

Full Stack Web Development

Dr. Rahul Kumar Mishra

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Abhinav Sharma/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-622

Cloud Computing Technologies

Dr. Sachin Sharma (CR-3)

TCS-627

Information Retrieval and Natural Language Processing

Dr. Anita Saroj (LT-1)

TCS-651

Devops on Cloud

G1- Ms. Sarishma (LT-5)  & G2-Mr. Yogesh Lohumi (LT-6)  

TCS-671

Bigdata Storage  and Processing

Dr. Guruprasad (LT-8)  

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Piyush Aggarwal

PCS-611

Software Engineering Lab

Mr. Rohan Verma  & Dr. Neha Tripathi

PCS-693

Web Development Lab

Dr. Rahul Kumar Mishra

 

 

 

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. – AI & DS

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

    Room No.: -LT-8                                                                                                                                                 W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

XCS-601

(Soft Skills) CR-7

Placement Preparation Classes  

B. Tech Block LT-15

LUNCH

 

TCS-601

LT-8

TCS-601

LT-8

Web Development Lab

Lab-2

Tue

TCS-604

LT-6

TCS-604

LT-6

 

Competitive Programming

(TOC-601)-Audit Course

(Online)

Web Development Lab

Lab-1

LUNCH

 

TCS-693

LT-9

TCS-691/

TCS642

 

TCS-691/

TCS642

 

Wed

TCS-604

LT-8

TCS-604

LT-8

XCS-601 (Verbal)  LT-8

Placement Preparation Classes  

B. Tech Block LT-15

LUNCH

 

TCS-693

LT-9

TCS-693

LT-9

TCS-691/

TCS642

 

TCS-691/

TCS642

 

Thu

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

TCS-601

LT-8

 

XCS-601 (QAR) LT-8

 

Compiler Design Lab

Lab-1

 

LUNCH

 

TCS-611

(Online)

 

Software Engineering Lab

Aryabhatt First Floor Lab

 

Fri

TCS-611

(Online)

 

TCS-611

(Discussion Class) LT-1

TCS-693

CR-3

 

Software Engineering Lab

Lab-1

LUNCH

 

TCS-601

LT-9

Compiler Design Lab

Aryabhatt First Floor Lab

 

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Mr. Priyank Pandey

TCS-611

Software Engineering

Mr. Jyotir Moy Chatterjee

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Sarvesh Vishwakarma

TCS-693

Full Stack Web Development

Mr. Ashwini Kumar

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Abhinav Sharma/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-691

Image Processing and Computer Vision

G1-Dr. Manoj Diwakar (LT-1) & G2 Dr. Vikas Tripathi (LT-2)

TCS-642

Bigdata Analytics CR-3

Mr. Mohammad Rehan

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Piyush Aggarwal

PCS-611

Software Engineering Lab

Mr. Jyotir Moy Chatterjee

PCS-693

Web Development Lab

Mr. Ashwini Kumar

 

 

 

 

 

GRAPHIC ERA DEEMED TO BE UNIVERSITY      Rev. 0.0

TIME TABLE OF B. TECH. VIth SEMESTER – COMPUTER SCIENCE & ENGG. – AI & ML

ACADEMIC YEAR 2023-24

 

    Room No.: -LT-8                                                                                                                                                 W.E.F: -23rd January 2024

8:00-8:55

8:55-9:50

 

10:10-11:05

11:05-12:00

12:00-12:55

1:00-1:55

1:55-2:50

3:10-4:000

 

4:00-4:55

4:55-5:50

Mon

TCS-693

CR-7

TCS-693

CR-7

XCS-601

(Soft Skills) CR-7

Placement Preparation Classes  

B. Tech Block LT-15

LUNCH

 

TCS-601

LT-8

TCS-601

LT-8

Software Engineering Lab

Aryabhatt First Floor Lab

 

Tue

TCS-604

LT-6

TCS-604

LT-6

 

TCS-693

Lab-2

TCS-693

Lab-2

Software Engineering Lab

Lab-2

LUNCH

 

TCS-611

(Online)

 

Compiler Design Lab

Lab-2

Wed

TCS-604

LT-8

TCS-604

LT-8

XCS-601 (Verbal)  LT-8

Placement Preparation Classes  

B. Tech Block LT-15

LUNCH

 

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

Competitive Programming (TOC-601)-Audit Course

(Online)

Thu

SWAYAM/Training/Extra-Curricular Activities/LIB

 

TCS-601

LT-8

 

XCS-601 (QAR) LT-8

 

Web Development Lab

New Lab-1

LUNCH

 

TCS-611

(Online)

 

TCS-627/

TCS-672

 

TCS-627/

TCS-672

 

Fri

Compiler Design Lab

Aryabhatt First Floor

 

TCS-611

(Discussion Class) LT-1

TCS-611

(Online)

 

Web Development Lab

Lab-2

 

LUNCH

 

TCS-601

LT-9

TCS-627/

TCS-672

 

TCS-627/

TCS-672

 

 

Subject Code

Subject Name

Faculty

TCS-601

Compiler Design 

Mr. Priyank Pandey

TCS-611

Software Engineering

Mr. Jyotir Moy Chatterjee

TCS-604

Computer Networks-I

Dr. Mahesh Kumar

TCS-693

Full Stack Web Development

Mr. Ashwini Kumar

XCS-601

Career Skills (QAR/Verbal/ Soft Skills)

Mr. Abhinav Sharma/Mr. Okesh Chhabra/Dr. Gopal Krishna

TOC-601

Competitive Programming-Audit Course

Mr. Akshay Rajput

Elective

 

TCS-672

Deep Learning with Keras and Tensorflow

Dr. Arun Chauhan  (LT-5)

TCS-627

Information Retrieval and Natural Language Processing

Dr. Anita Saroj (LT-1)

Lab

 

PCS-601

Compiler Design Lab

Mr. Priyank Pandey & Mr.Rishi Kumar

PCS-611

Software Engineering Lab

Mr. Jyotir Moy Chatterjee

PCS-693

Web Development Lab

Mr. Ashwini Kumar